Hırvatistan Ulusal Ekibi teknik direktörü Zlatko Dalic kimdir? Daha önce hangi takımları çalıştırdı? Zlatko Dalic kariyerinde kaç kupa kazanmıştır, başarıları neler? Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Zlatko Dalic hakkında neler söylemiş oldu?

Zlatko Dalic, 26 Ekim 1966 doğumlu Hırvatistanlı teknik direktördür. Hırvatistan Ulusal Ekibi da dahil olmak suretiyle toplamda sekiz ekip çalıştıran Zlatko Dalic kariyerindeki en mühim başarıları Arap liglerinde ve Hırvatistan Ulusal Ekibi’nda yaşadı. 2018 Dünya Kupası’nda takımını finale taşıdı sadece Fransa’ya yenik olarak turnuvayı ikincilikle tamamladı. Zlatko Dalic halen Hırvatistan Ulusal Ekibi’nı çalıştırmaya devam etmektedir.

Kariyeri

Futbolculuk kariyerini 2000 senesinde sonlandırdıktan sonrasında Zlatko Dalic ilk olarak Varteks takımında destek antrenörlük hayata geçirmeye başladı. 2002-2005 yılları aralığında takımın spotif direktörlüğünü yapmış oldu. Hem de 2003-04 ve 2004-05 sezonlarında Miroslav Blažević’in destek antrenörlüğünü görevinde bulunmuş oldu. 2007 yazında Rijeka takımının başına geçti ve bu takımla 2007-08 sezonunun sonunda dördüncü oldu. 2008 UEFA Intertoto Kupası’nda FK Renova tarafınca elendikten sonrasında Dalić, sürem başlamadan derhal önce 1 Temmuz 2008’de görevden alındı.

Arnavutluk’ta kısa bir süre kaldıktan sonrasında 2009’da Hırvatistan’a döndü ve üçüncü Hırvat futbol kulübü Slaven Belupo’yu devraldı. Bir yıl burada kaldıktan sonrasında Suudi Arabistan Ligi’nde savaşım eden Al Faisaly FC takımından teklif aldı ve bu teklifi kabul ederek takımın başına geçti.

Zlatko Dalic Al Ain’ı çalıştırdığı zamanlarda

Arabistan ve Körfez Kariyeri

Dalić 2010-11 sezonunda Al-Faisaly’nin baş antrenörü oldu. 2010-11 sezonunun sonunda Dalić yönetiminde kulüp tarihinin en büyük başarısını elde etti ve Suudi Ustalaşmış Ligi’nde Kral Kupası’na katılma hakkı kazanmıştır. Dalić, Al Riyadh gazeteleri tarafınca 2010-11 sezonu için Suudi Ustalaşmış Ligi’nde Senenin Teknik Direktörü seçildi.

  • Fenerbahçe’nin ‘Bielsa kalibresindeki’ teknik direktör adayları kimler?

3 Mayıs 2012’de Dalić, B takımını yönetmek için Suudi Arabistan kulübü Al-Hilal ile sözleşme imzaladı. 30 Ocak’ta Dalić, Antoine Kombouare’nin görevden alınmasının arkasından A takımını çalıştırmayı kabul etti. Dalić sonunda Al-Hilal’i şampiyonluğuna taşıdı ve böylece antrenörlük kariyerindeki ikinci büyük şampiyonluğunu kazanmıştır. Aynı yıl Dalić Suudi Kupası’nı kazanmayı da başararak sezonu çifte kupayla tamamladı. Takip eden sezonda ligi 2. sırada tamamladı.

2013-14 sezonunda, Hırvat ekibi Hajduk Split’in spor direktörlüğü pozisyonu için birinci adaydı, sadece Dalić bu teklifi geri çevirdi. 8 Mart 2014’te Dalić, Quique Sánchez Flores‘i görevden aldıktan sonrasında Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Al-Ain’in teknik direktörlüğüne atandı. 3 yıl süresince bu kulüpte kalan Dalić toplamda 3 kupa kazanmayı başardı. Ocak 2017’de görevden ayrılırken Al-Ain’den ayrılma nedenini “dinlenme ihtiyacı” olarak ileri sürdü.

Hırvatistan Ulusal Ekibi teknik direktörü Zlatko Dalic

Hırvatistan Ulusal Ekibi

7 Ekim 2017’de, Ante Čačić’in bir takım fena netice sebebiyle görevden alınmasının arkasından, Hırvatistan Futbol Federasyonu, Dalić’i Hırvatistan ulusal futbol takımının baş antrenörü olarak atadı. Dalić ulaştıktan sonra takımın başlangıcında kalabilmesi için Hırvatistan’ın 2018 FIFA Dünya Kupası’na iştirak etmesi koşul koşuldu. Hırvatistan’ın finallere kalamaması durumunda geleceğine Hırvatistan Futbol Federasyonu’nun karar vereceği açıklandı.

2018 Dünya Kupası elemelerinde başarıya ulaşmış olan Dalic, Hırvatistan Futbol Federasyonu ile resmi olarak 30 Temmuz 2020’ye kadar sürecek ve yılda ortalama 500.000 € kazanacağını bildirilen bir sözleşme teklifi aldı.

  • Transfermarkt verilerine gore Zlatko Dalic’in antrenörlük kariyerini görmek için tıklayın

2018 Dünya Kupası D Grubu’nda Arjantin, Nijerya ve İzlanda ile aynı grupta yer aldı ve ekibi etkisi altına alan bir performans göstererek Dünya Kupası’nda finale çıkmayı başardı. Finalde Fransa’ya kaybeden Dalic’in ekibi turnuvayı ikincilikle tamamladı.

Uluslar Ligi’nde başarı sağlayamayan Zlatko Dalic, turnuvada öteki tüm takımlardan daha çok gol yedi. Euro 2020 elemelerinde takımına başarı sağlamış oldu ve turnuvaya katılmaya hak kazanmıştır. Dalic günümüzde Hırvatistan Ulusal Ekibi’nı çalıştırmaya devam ediyor. İlk maçında İngiltere’ye karşı dengeli bir oyun ortaya koymayan çalışan sadece maçtan 1-0’lık yenilgiyle ayrılan Dalic’in ekibi D grubunda İngiltere ile favori gösteriliyor.

Fenerbahçe İddiaları

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, 22 Haziran 2021’de katılmış olduğu bir tv programında Dalic’in oldukca istediği biri bulunduğunu, geçtiğimiz yıl kendisi hakkında bir rapor hazırlandığını sadece Euro 2020’nin ertelenmesiyle söz mevzusu görüşmelerin gerçekleşmediğini dile getirdi. Ali Koç 2021/22 Futbol Sezonu için Zlatko Dalic’in gündemlerinde olmadığını ve kendisiyle herhangi bir görüşme yapılmadığını aktardı.

Ansiklopedika Spor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir